اولین گام مشارکتی برای حل بحران رودخانه‌های شهر رشت

۲۵ تیر ۱۳۹۷ 1789

۱۳ تیرماه، در تالار گفتمان شهرداری رشت، به دعوت سجاد حسینی مدیر پروژه باززنده‌سازی رودخانه‌های رشت و برنامه ریزی موسسه سبزکاران بالان، کارگاه برنامه ریزی مشارکتی حل مشکلات رودخانه های شهر رشت برگزار شد.
۱۳ تیرماه، در تالار گفتمان شهرداری رشت، به دعوت سجاد حسینی مدیر پروژه باززنده‌سازی رودخانه‌های رشت و برنامه ریزی موسسه سبزکاران بالان، کارگاه برنامه ریزی مشارکتی حل مشکلات رودخانه های شهر رشت برگزار شد.
مدیر پروژه رودخانه‌های شهر رشت گفت: تلاش شد در این کارگاه از همه‌ی سازمان‌های دولتی، خصوصی و سمن‌هایی که در حوزه‌ی رودخانه‌ها می‌توانند اثری داشته باشند یا برای آن کاری انجام داده اند دعوت به عمل آید و خوشبختانه با استقبال خوب سازمان‌های دولتی مواجه شد، هرچند ۲ سمن از ۵ سمن دعوت شده که در حوزه‌ی شهر رشت در این کارگاه حاضر شدند. سجاد حسینی در ادامه گفت این کارگاه، اولین گام در راستای باززنده‌سازی رودخانه‌هاست و در تجارب موفق در سایر نقاط جهان مثل رودخانه دانوب که از ۹ کشور عبور می‌کند و در طی ۴۰ سال آلوده‌ترین رودخانه اروپا بود نیز از همین شیوه استفاده کردند». وی افزود: «این شیوه یکی از شیوه ‌های ترسیم و حل مسئله است.
نسیم طواف زاده، مدیر عامل موسسه سبزکاران بالا و تسهیلگر کارگاه، در مراسم اختتامیه با تعریف داستان ستاره دریایی گفت: «امروز از ۸:۳۰ صبح در کنار هم فعالیتی را برای رودخانه‌های شهر رشت آغاز کردیم و با شناخت درخت مسئله و چگونگی ترسیم آن به دو گروه تقسیم شدیم و بعد با خرد جمعی و روهم‌گذاری درخت‌های دو گروه، به رسم درخت مشکلات رسیدیم». طواف زاده افزود: «این درخت ترسیم شده برای شرکت کنندگان ارسال می‌شود تا در فضای آرام و دور از کارگاه، یکبار دیگر آن را مشاهده و در صورت نیاز، اصلاحات را انجام دهند و سپس درخت هدف و اولویت‌های اقدام تعیین می‌شود».
شهردار رشت نیز که در اختتامیه‌ی این کارگاه شرکت مرده بود، با تشکر از حاضرین که از صبح با جدیت و تلاش در این برنامه شرکت کرده بودند، گفت: «رودخانه‌های شهر رشت، امروز فاقد آب است و همه‌ی آنچه در آن جاریست، فاضلاب است و اگر رودخانه‌ها در برنامه‌ها و ساختار شهری درست دیده می‌شد و در دید مردم بود، امروز شاهد چنین وضعیتی نبودیم».
وی افزود: «برای حل بحران‌های رودخانه‌های شهر رشت، به گام‌های زیادی نیاز دارین که اساسی ترین آن، دریافت مجوز خرید پساب تصفیه شده است و با توجه به اینکه استان گیلان دوازدهمین استان است که درخواست این مجوز را داده است، اما مشکلات آن از یازده استان دیگر بیشتر است و تا صدور مجوز و تامین اعتبارات مورد نیاز این کارگاه می‌تواند سرآغاز حرکاتی مفید برای رودخانه‌ها باشد».
در اختتامیه‌ی این کارگاه فرهام زاهد، دکتر بهراد ذاکری و محمدحسن عاقل منش از اعضای شورای اسلامی شهر رشت نیز صحبت کردند.

سبزکاران رودخانه بحران کارگاه

کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه سبزکاران بالان می باشد. © 2020

طراحی و پیاده سازی :