داوطلب

سپیده دم، پیری در ساحل قدم می‌زد. ساحل پر بود از ستاره‌های دریایی که در طول شب همراه امواج به ساحل آورده شده بودند. صدها ستاره‌ی دریایی، دور از امواج دریا می‌درخشیدند. ناگهان توجه پیر به دور دست‌ها در امتداد ساحل جلب شد، از راه دور متوجه شد که حرکات عجیب و غریبی می‌کند! انگار می‌رقصد. پیر از خود پرسید، این موقع در ساحل چه می‌کند؟ چرا می‌رقصند، بیش‌تر دقت کرد، قدم‌هایش را تندتر کرد و نزدیک‌تر رفت.
نزدیک‌تر شد متوجه شد که جوان هر از گاهی خم می‌شود تا چیزی را بردارد و آن را به دریا پرتاب می‌کند، دقت که کرد فهمید که اصلا رقصیدن نیست، متعجب به سمت جوان رفت و گفت چه می‌کنی؟
جوان گفت ستاره‌های دریایی را به دریا می‌اندازم، جزر و مد دریا آن‌ها را به ساحل کشانده و نمی‌توانند به دریا بازگردند. وقتی خورشید طلوع کند مد دریا تمام می‌شود، آن‌ها می‌میرند مگر اینکه به دریا بازگردانده شوند.
پیر خندید و گفت: نگاه کن ... ساحل هزاران کیلومتر است و هزاران ستاره دریایی در ساحل افتاده ... چطور می‌خواهی همه‌ی آن‌ها را به دریا برگردانی؟! واقعا فکر می‌کنی کاری که انجام می‌دهی چه تفاوتی برای آن‌ها ایجاد می‌کند؟! اصلا مگر چند ستاره دریایی را می‌توانی نجات دهی؟
جوان لبخندی زد، ستاره دریایی دیگری برداشت و به سمت دریا رفت و با تمام قوا آن را به دریا پرتاب کرد و گفت برای این یکی که مفید بود.
پیر که انتظار نداشت، سکوت کرد و به قدم زدن ادامه داد و دور شد ... تمام روز و شب را به جوان فکر کرد و بامداد فردا، به ساحل رفت و در امتداد مسیر ستاره‌های دریایی را به سمت دریا پرتاب کرد و گفت: برای این یکی فرق می کند.
ما نه تنها قدرت تغییر زندگی و شرایط کنونی مان را داریم، بلکه قدرت این را داریم تا با انجام اقدامات هوشمندانه، آینده‌نگر و مسئولیت‌پذیرانه در دیگران و دنیا نیز تغییر ایجاد کنیم! هر چند اندک.
اگر شما به دنبال تغییرید، اگر معتقدید حتی برای یک ستاره دریایی هم اگر از ما کاری برمی آید، باید اقدام کنیم، همراه و همسفریم، برای کار داوطلبانه به ما بپیوندید. منظور از کار داوطلبانه یعنی با انتخاب خود، با علاقه، و نه با هدف تامین اقتصادی دست کار می شویم، به معنای واقعی با مسئولیت‌پذیری وارد یک فرآیند کاری می شویم و این کار سبب گسترش و بهبود مهارت های نرم یا مهارت زندگی‌مان شده است.
پروژه های فعال اکنون سبزکاران "دوسالانه ملی عکس سرمایه اجتماعی"، "روستاهای پایدار"، "سرآ"، "مدرسه تالاب"، "چهارشنبه‌های تالابی" و "رادیو تالاب" و "بانی جنگل" هستند و در این پروژه ها داوطلب و کارآموز می‌پذیریم:
  • افراد آگاه به کارهای وب‌سایت و پشتیبانی
  • افراد فعال در حوزه تولید محتوای فضاهای اجتماعی
  • افراد طراح و گرافیست
  • افراد توانمند در زمینه ضبط صدا و ادیت (پادکستر)
  • افراد توانمند در زمینه تولید انیمیشین و موشن‌گرافی
  • تسهیلگر و یا آموزشگر فعال در حوزه توان‌افزایی جامعه محلی
  • افراد علاقمند به حوزه کودکان و آموزش
  • افراد علاقمند به بازی‌سازی
  • داوطلب و یا بازاریاب برای فروش محصولات فرهنگی موسسه
آپلود رزومه*