مدرسه تالاب

همانطور که می‌دانید خطاهایی در تصمیم­‌گیری به نام خطای هذلولی یا تنزیل اغراق­‌آمیز وجود دارد یعنی ارزش­‌گذاری ما برای بازه‌­های نزدیک شیب زیادی دارد و هر چه از اکنون دور می­‌شویم، حساسیت ارزش­‌گذاری کم­تر می­‌شود و در نتیجه اغلب موارد منافع کوتاه‌­مدت را به منافع بلندمدت ترجیح می­‌دهیم؛ در مسایل محیط‌‌زیستی مانند آب که اثرات آن در درازمدت آشکار شده منافع بلندمدت قربانی تصمیم‌گیری‌های منافع کوتاه مدت می­‌شوند.

با توجه به نام­‌گذاری دهه 2005 تا 2014 از سوی سازمان ملل متحد با عنوان "آموزش در خدمت توسعه پایدار"، "اقدام درباره موضوع آب منبع زندگی" و "مردمان بومی" سبزکاران پروژه بزرگی را با عنوان "آموزش محیط زیست به زبان ساده برای پایداری توسعه" طراحی و اجرا نموده که در جریان است. (دو دهه­ آموزش در خدمت توسعه پایدار و اقدام درباره موضوع آب منبع زندگی تمدید شده و ادامه دارد)

مدرسه تالاب – بوشهر – تهران

مدرسه تالاب یک فن‌آموز آموزشی است که پس از تجربه اکوموزه دریای کاسپین و آموزش بازیافت پاکت‌های چند لایه به کودکان با هدف آموزش کودکان در حوزه آب و تالاب طراحی شد. در این فن‌آموز کودکان با یک آموزشگر همراه قطره آب سفر کرده و با نحوه تشکیل ابر و شکل‌گیری باران آشنا شده و از رودخانه‌ها می‌گذرند و به تالاب‌ها می‌رسند، انواع تالاب‌ها را دیده با تنوع‌زیستی آن آشنا می‌شوند و درباره کارکردهای تالاب می‌آموزند و پس از آن با آزمایشی خاصیت تصفیه‌کنندگی تالاب را از نزدیک می‌بینند و به رد پای اکولوژیک خود پی می‌برند و با مفهوم رد دست آشنا شده و ماموریتی تالابی برمی‌گزینند و وارد فضای بازی می‌شوند تا با انجام بازی‌هایی از جمله پازل، دومینو، محل زندگی را انتخاب کن، دارت و دردسرهای مهاجرت مفاهیم باز آموزی شوند.

به مناسبت روز جهانی تالاب 1393 برای اولین بار فن‌آموز مدرسه تالاب در شهر بوشهر و سپس در روستای کره بندی در کنار تالاب حله برپا شد و مورد استقبال نوجوانان و مردم قرار گرفت.

تجربه اجرای مدرسه تالاب در بوشهر، حله و رشت سبب تغییرات اساسی در مدرسه تالاب شد و داوطلبان سبزکاران کل پرده‌های مدرسه تالاب را نقاشی کردند و اکنون مدرسه تالاب یک اثر هنری دست‌ساز است که با عشق برای آشنایی کودکان با مفاهیم تالاب و آب طراحی شده است.

مدرسه تالاب جدید در تابستان 1398 در باغ کتاب تهران اجرا شد و مورد استقبال بسیار قرار گرفت.