رویکرد

رویکرد

 

 

من نمی­توانم به کسی چیزی بیاموزم، من فقط می­توانم او را به اندیشیدن وا دارم. سقراط

 

آموزش زیربنای توسعه شخصیت انسانی است تا بتواند تفاهم، بردباری و دوستی را با توجه به جنبه‌های اخلاقی ترویج نماید زیرا که پیوند آموزش و اخلاق، پیوندی استوار و ناگسستنی است.

خطاهایی در تصمیم­گیری به نام خطای هذلولی یا تنزیل اغراق­آمیز وجود دارد یعنی ارزش­گذاری ما برای بازه­های نزدیک شیب زیادی دارد و هر چه از اکنون دور می­شویم، حساسیت ارزش­گذاری کم­تر می­شود و در نتیجه اغلب موارد منافع کوتاه­مدت را به منافع بلندمدت ترجیح می­دهیم؛ در مسایل محیط‌زیستی مانند آب که اثرات آن در درازمدت آشکار شده منافع بلندمدت قربانی تصمیم‌گیری‌های منافع کوتاه مدت می­شوند.

سبزکاران با بررسی آموزش رسمی در ایران و جهان، مشاهده آسیب‌های پیش آمده مانند تشدید فقر، کاهش رشد اقتصادی و تخریب محیط‌زیست به آموزش‌های غیررسمی برای پایداری توسعه روی آورد.

هدف ما از آموزش محیط‌زیستی افزایش میزان آگاهی افراد است که می‌تواند سبب درک مناسب‌تر و بهتری از رویدادها شده تا بازخوردهای مناسب‌تری ارایه دهند، تاب‌آوری و سرمایه اجتماعی جامعه بیش‌تر و در پی آن کیفیت زندگی افزایش یابد.

در بحران‌های پیچیده اجتماعی دنیای امروز، بخشی از این کمبود‌های آموزشی خود را نشان داده و همگان را متوجه این مهم می‌‌سازد که شهروندان توانایی و مهارت‌های نرم مورد نیاز برای بهبود شرایط اجتماعی و آسیب‌های محیط‌زیستی را ندارند و این، لزوم حرکات اجتماعی و گسترش فعالیت‌های تشکل‌های مدنی و آموزش‌های غیررسمی برای تغییر شرایط را نشان می‌دهد.

آموزش سنتی، بهم پیوستگی فرآیندهای حیاتی را بدرستی با مهارت­های لازمه برای زندگی امروز و درک تاثیرگذاری، روشن نمی­سازد و نیاز به شیوه­هایی نوینی را نشان می­دهد تا سبب بروز خلاقیت در افراد شود تا بتوانند با تغییر در رفتار، توان­افزایی و تاثیرگذاری هر روزه را تجربه کنند و مسئولیت بپذیرند تا سطح دسترسی و صدای­شان گسترش پیدا کند.

با وجود اینکه عصر جدید ارتباطات و فناوری­ها در آموزش مبتنی بر قواعد و چگونگی یادگیری و یادگیری فرآیندمدار است؛ هنوز هم دوران کودکی نقش مهمی در آغاز یادگیری دارد و بکارگیری شیوه­های جدید آموزش اغلب بصورت غیررسمی و با جدا کردن کودکان از فضای صرفا آموزشی و رتبه­ای یک سویه با درگیر کردن حواس دیداری، شنیداری، گفتاری و لامسه  و دخیل کردن آنها بصورت مستقیم در فرآیند آموزشی همراه با فعالیت های مشارکتی، امکان انتقال بهتر مفاهیم آموزشی و نهادینه شدن آن و نیز در افزایش حس مسئولیت­پذیری نقش موثری دارد. راهبردهاي آموزش ویژه آموزش محیط­زیست به تنهايي براي انجام تمام تدريس­ها كافي نيست ولي با ترکیب روش­ها مي­توان به نتايج دلخواه رسيد.

بر این اساس پروژه‌‌ی "آموزش محیط‌زیست به زبان ساده برای پایداری توسعه" از سال 1383 طراحی شد، این پروژه با هدف گسترش آموزش­های غیررسمی درباره محیط­زیست و آموزش محیط­زیست در تمامی سطوح یادگیرنده جامعه که باید مبانی مورد نیاز زندگی شهروندی را به صورت پایه­ای و کاربردی بیاموزند، طراحی شده تا این آموزش­ها به صورت یک مهارت در عادت­های روزمره شهروندان درآید.

اهداف ما:

  • تاکید بر لزوم اجرای اصل 50 قانون اساسی و سیاست­گذاری در راستای این اصل مهم
  • آموزش مهارت­های لازم در حل مسایل محیط­زیست شهری و روستایی
  • الگوسازی مناسب در زمینه رفتارهای مطلوب محیط­زیستی و ترویج آن در جامعه
  • تقویت روحیه مشارکت­جویی و مسولیت­پذیری در قبال محیط­زیست شهری و روستایی
  • فرهنگ­سازی در مورد مسایل محیط­زیست با اتکا بر ابزارها و روش­های کاربردی آموزشی 

آموزش در موسسه سبزکاران در چند لایه و به روش‌های گوناگون برگزار می‌شود تا اثربخشی بهتری داشته و بتوان اقشار مختلف جامعه را پوشش داد.

آموزش در سبزکاران به روش‌های زیر برگزار می‌شود:

  • درونی ویژه اعضاء و در سه مدل کارگاه‌های آموزشی، روزکاری و آمادگی پروژه
  • شهروندی برای جامعه در سه مدل برگزاری کارگاه‌های آموزشی، فن‌آموز و چهره به چهره